Od czego zacząć szukanie pracy – 10 sprawdzonych tematów, które pomogą Ci rozpocząć.
Na początek odpowiedz sobie na trzy pytania: po co szukasz pracy i jaka ta praca ma być. Najlepiej zapisz swoje odpowiedzi. Dalej – zastanów się ile chcesz zarabiać wychodząc pośrednio od pytania dlaczego chcesz zmienić pracę :-). Zamiast zakładać np.: 20 % więcej tego co masz teraz, ustalanie przyszłego wynagrodzenia warto zacząć od czystej kartki. A może nie zależy ci na lepszych zarobkach i chcesz tyle samo zarabiać byle dostać pracę (bo akurat pilnie jej poszukujesz)? Znam osoby, dla których zmiana pracy bez podwyższenia zarobków jest bezsensowna, i takich którzy uważają, że jeśli będą zarabiać tyle samo, to też dobrze byle by zmienić. Tak czy inaczej wszystkie grupy zachęcam do przemyślenia zarobków na nowo, by świadomie i odważnie wybierać stanowiska oraz negocjować nowe wynagrodzenie. Więcej ten temat w artykule: Jakie wynagrodzenie podać na rozmowie kwalifikacyjnej – czyli trudne rozmowy o pieniądzach.
Z doświadczenia wiem, że nie wszyscy kandydaci widzą korzyść w myśleniu o swojej karierze zawodowej w perspektywie kilku lat. Uważam jednak, że jeśli rozważasz zmianę pracy, to taka perspektywa jest bardzo pomocna. Jeżeli jest Ci trudno wyobrazić sobie gdzie będziesz za 3-5 lat, to zamiast tego zastanów się co chcesz umieć za 3-5 lat. To pozwoli Ci bardziej świadomie wybrać stanowisko odpowiednie dla Ciebie w obecnej sytuacji.
Jednym z pierwszych kroków jakie podejmujesz zwykle zaczynając aktywnie szukać pracy jest uaktualnienie nieaktualnego już CV. Zanim zaczniesz edytować dokument napisany kilka lat temu, postaraj się znaleźć (lub stworzyć samodzielnie) bardziej aktualny template (również w tej dziecinie można rozpoznać trendy aktualne w danym okresie). Nadaj swojemu CV nowocześniejszy wygląd. To podobnie jak z garniturem czy sukienką nienoszoną przez kilka lat – po założeniu powstaje wrażenie, że dziś już się tak nie ubieramy… Jest wiele bezpłatnych i płatnych miejsc gdzie możesz znaleźć template CV. Polecam Ci te bezpłatne, bardzo starannie przygotowane przez canva.com lub jeśli korzystasz z Windows 10 tam również możesz poszukać w udostępnionych template dla Worda. Estetyczny wygląd twojego CV może zwrócić uwagę osoby rekrutującej i zachęcić ją do zapoznania się z tym, co w nim napiszesz.
Nastaw się ma pokazanie wyników w Twoim CV. Czasem lepiej pokazać 2-3 ostatnie stanowiska i zaprezentować osiągnięte wyniki niż pisać o wszystkim co działo się w naszym życiu zawodowym i niczym konkretnym nie przyciągnąć uwagi.
Ogranicz ilość informacji w CV do najważniejszych. Wybieraj priorytety i to, co w danej sytuacji zadziała na twoją korzyść. Jeśli masz ciekawe, unikatowe hobby postaraj się to napisać, ale jeśli wymyślasz coś na siłę na zasadzie hobby „musi być” – znam lepsze sposoby na zagospodarowanie miejsca w CV.
Jeśli masz świetnie, dopracowane CV upewnij się, że na rozmowie wypadniesz równie dobrze. Wyobraź sobie co się stanie, gdy masz rewelacyjny życiorys, a na rozmowie wypadasz blado… Dokumenty aplikacyjne oprócz tego, że dają przepustkę do kolejnego etapu rekrutacji, swoim wyglądem i zawartością, budują pewne oczekiwania u osoby, która będzie z tobą rozmawiała. Dlatego bezwzględnie poświęć czas na przygotowanie.
Idąc za ciosem … Jeśli idziesz na rozmowę kwalifikacyjną przygotuj się do niej! Widziałam już dużo sytuacji, kiedy osoby szły na spotkanie o pracę bez przygotowania i odbierały sobie szansę na ciekawą pracę. Jak mówi przysłowie „niewykorzystane okazje lubią się mścić”. Unikaj więc tej „zemsty” robiąc dodatkowy wysiłek. Przygotowanie to nie wymyślanie silnych i słabych stron, porażek i sukcesów, ale poukładanie w głowie swojej wypowiedzi i najlepiej powiedzenie wszystkiego na głos. Przygotowanie jest, moim zdaniem, najważniejszym elementem, którego brak wpływa negatywnie na pewność siebie podczas spotkania o pracę. Wciąż dziwi mnie, że część osób nie dostrzega tego związku…
Może to trochę przewrotne, ale przygotowując się do skup się bardziej na tym, co chcesz o sobie powiedzieć pracodawcy niż na tym, co on chce usłyszeć. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które chcą, aby praca realizowała również twoje cele osobiste – zacznij od zdefiniowania swoich potrzeb i poszukaj obszaru i miejsca, gdzie te potrzeby możesz realizować. Szukając nowego miejsca pracy zwróć uwagę na swoje potrzeby rozwojowe.
Jeśli pracodawca wymaga listu motywacyjnego, a Tobie zależy na danym stanowisku, to raczej go napisz. Polecam zaplanować na to czas tak, aby po napisaniu, móc za 2-3 dni ponownie go przeczytać i upewnić się, że to jest tam napisane to co faktycznie chcesz powiedzieć pracodawcy. Pisanie listu nie musi być bezsensową stratą czasu. Możesz pisać i przygotowywać się do rozmowy jednocześnie. Jeśli czujesz, że możesz mieć problem z napisaniem listu, polecam bezpłatny ebook – list motywacyjny krok po kroku.
Od czego zacząć szukanie pracy – zadbaj o swój profil na Linkedin. Zwiększ tam swoją aktywność i widoczność. Nawet jeśli jeszcze nie poszukujesz aktywnie pracy pozwól, aby można było Cię odnaleźć. To jest jedno z tych działań, które dość łatwo zaplanować jako pierwszy krok. Nie spotkałam jeszcze osoby, która powiedziałaby mi, że z przyjemnością rozpoczyna poszukiwania pracy. Chętnie korzystamy jednak z pojawiających się okazji – wówczas gdy ktoś poszukuje nas ?
tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com
Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1
Dodaj komentarz