07.06.2018 r. / Komentarzy: 0

JAK ZNALEŹĆ STANOWISKO DOPASOWANE DO TWOICH TALENTÓW? Część – 2

POZNAJ SIEBIE

Patrzysz w lustro. Oceniasz, podejmujesz decyzje, działasz. Lustro do potężne narzędzie. Dostarcza konkretnych informacji, wpływa na nasze decyzje i na samopoczucie.  A co z naszymi talentami, silnymi stronami, preferencjami, ograniczeniami? Jakich narzędzi używamy, by je zobaczyć, poznać i rozwijać? Jak pozyskać takie informacje na swój temat i co z nimi dalej zrobić? To już nie jest tak oczywiste.

Głęboko wierzę, że umiejętność budowania sukcesu osobistego i zawodowego na mocnych stronach to sztuka. A wszystko zaczyna się od spojrzenia w lustro 🙂

Co to jest talent i jak rozumiem preferencje?

„Talent to wrodzony i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania” (wg. amerykańskiej firmy badawczej Gallup).  

„[…] talent to jest taka płaszczyzna życia, na której ty, z każdego doświadczenia jesteś w stanie wyciągnąć więcej wniosków niż przeciętna osoba – czyli rzucasz piłkę do kosza i nie trafiasz – dla osoby, która nie ma talentu, ta piłka nie trafia, a dla osoby, która ma talent, to jest informacja, że powinna rzucić bardziej w lewo i do siebie, prawdopodobnie za drugim albo za trzecim razem ta piłka już wpadnie […]” (źródło)

„Preferencja to przedkładanie czegoś nad coś innego” (wg. PWN). Np.: preferuję indywidualne konsultacje z klientem bardziej niż prowadzenie szkoleń.

Talenty, preferencje czy mocne strony identyfikujemy na podstawie doświadczeń. To znaczy – działamy, potem zastanawiamy się: co mi się podobało, a co nie? Co zrobiliśmy dobrze, a co się nie udało i dlaczego? Musimy zacząć doświadczać, aby móc ocenić jak dajemy sobie radę w określonych sytuacjach. 

Używam intuicyjnie swoich talentów, czuję co pasuje mi bardziej, a czego raczej nie chcę. Ale podejmując decyzję biorę pod uwagę jeszcze wiele innych elementów, które czasem wydają mi się na tyle ważne, że moje preferencje przesuwam na drugi plan. Jeśli zrobię tak w odniesieniu do pracy czy projektu, który ma trwać w dłuższym okresie czasu, to prawdopodobne z czasem moja motywacja będzie się obniżać. Dlatego wiedza o preferencjach i talentach to jedno a jak jej używamy to drugie. 

Przepis na sukces

Co się stanie gdy świadomie zderzymy oczekiwania stanowiska z preferencjami i talentami? Umiejętne połączenie tych dwóch elementów (naszych preferencji i talentów z oczekiwaczami pracodawcy) jest przepisem na znalezienie świetnej pracy. Pamiętając, że określenie „świetna praca” będzie i powinno być naszą subiektywną oceną.

W poprzednim artykule opisałam jak czytać ogłoszenia i pogłębiać swoją wiedzę o stanowisku, na które chcesz aplikować. Dziś ciąg dalszy przykładu, który tam podaję (link do poprzedniego artykułu). Przejrzyj go koniecznie, bo ma on bezpośrednie połączanie z tym o czym piszę poniżej.

Przykładowe preferencje radcy prawnego (na podstawie wymagań opisanych tu)

Lubi kontakt z drugim człowiekiem, stara się zbudować pełną zrozumienia relację, czuje, że ma więcej cierpliwości niż inni oraz umiejętność patrzenia na dany problem z perspektywy rozmówcy, potrafi „przetłumaczyć” język prawa na język biznesu. Szanuje rozmówców i ich punkt widzenia. Nie ma oporów, aby prosić o pomoc innych prawników specjalizujących się w pokrewnych dziedzinach prawa, by mieć pełniejszy obraz sytuacji. Ma jasność jaka jest jego rola w organizacji i jakie są jego/jej cele. Chce mieć wpływ na decyzje i nie boi się ich podejmować, a tym samym brać odpowiedzialność za rezultaty swojej pracy. Preferuje rozwiązania, które mają przełożenie na praktyczne działania, i które dają Klientowi praktyczne możliwości realizowania swoich celów – to daje mu osobistą satysfakcję z pracy i poczucie dobrze realizowanych obowiązków.

Przez chwilę wyobraźmy sobie, że osoba na przykładowym stanowisku radcy prawnego jest bardzo zachowawcza. Ma niechęć do ryzyka i nie ma pragmatycznego podejścia do proponowanych przez siebie rozwiązań. Mówi językiem prawniczym i patrzy z góry na tych, którzy go nie rozumieją. Jeśli jakimś sposobem otrzyma to stanowisko prawdopodobnie będzie jej trudno utrzymać je w dłuższej perspektywie.  

Poznaj swoje preferencje

Jeżeli nie do końca zdajemy sobie sprawę ze swoich preferencji, bądź też idziemy na rozmowę kwalifikacyjną bez wcześniejszego przygotowania i poukładania sobie informacji o sobie, może okazać się, że rozmowy te są dla nas bardzo trudne. W skrajnym przypadku z rozmowy na rozmowę tracimy pewność siebie.

Lepsze poznanie i ułożenie sobie informacji dotyczących potrzeb, preferencji czy nawet wartości, pozwoli na większą łatwość w pisaniu dokumentów aplikacyjnych i formułowaniu myśli podczas samej rozmowy o pracę. Będzie ci również łatwiej ustalić pytania do pracodawcy, a uzyskane w ten sposób odpowiedzi pozwolą na większą pewność przy podejmowaniu decyzji, czy dana praca jest dopasowana do ciebie i twoich preferencji. Co więcej – odkrycie tego, co jest twoją mocną stroną pozwoli ci na takie dobranie przykładów projektów czy zadań z twojego doświadczenia, które najlepiej je obrazują. Uzyskasz dodatkową przewagę podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej. Wiele osób nie wykorzystuje tej przewagi – więcej o błędach podczas rozmów o pracę znajdziesz w tym artykule.

W dużym skrócie są dwa sposoby – dwa lustra, które dostarczają odpowiedzi, odnoście preferencji, talentów, mocnych stron. Możesz próbować testów, których wynik da pewien pogląd – może np.: potwierdzić twoje przypuszczenia czy przeczucia odnoście siebie. Wynik jest jednak pewnym uogólnieniem i potrzebuje uszczegółowienia o twoje doświadczenia. Mając taką wiedzę zaczynasz siebie obserwować. Więcej szczegółów dodasz do tego obrazu pracując z osobą wspierającą – np.: coachem – odpowiadając na pytania (inne niż w formie testu) w ten sposób budując swoją świadomość – ta droga jest trochę dłuższa, ale daje bardziej indywidualne wnioski.

Jeśli dotarliście do tego momentu to prawdopodobnie jesteście ciekawi siebie. Na początek chciałabym zaproponować test o nazwie Kotwice Kariery Scheina.

O teście

Test Kotwice Scheina wyznacza twoje kluczowe wartości wskazujące na to, co motywuje Cię w pracy. Jeżeli więc jedną z twoich kluczowych wartości okaże się być np.: Wyzwanie, to poszukując pracy warto zwrócić uwagę z jakiego rodzaju problemami będzie mierzyć się osoba, która ostatecznie zostanie zatrudniona. Jeśli już wiesz, co to będzie i stwierdzasz, że nowe obowiązki będą stanowiły dla ciebie wyzwanie –  jest większe prawdopodobieństwo, że będziesz pozytywnie zmotywowany/a w swojej nowej pracy.    

Jeśli chcesz skonsultować wyniki testu Kotwice Scheina zapraszam do kontaktu ze mną w ramach bezpłatnych konsultacji telefonicznych. Jak możesz to zrobić: prześlij mi wyniki testu – wypełnioną podsumowującą trzecią stronę testu – na adres mailowy: joanna.m.kepinska@gmail.com, ustalimy wówczas dogodną datę i godzinę rozmowy.

Test możesz pobrać na tej stronie.

Moje wyniki to: Profesjonalizm, Wyzwanie, Styl życia

Podziel się swoimi wynikami. Napisz co o nich sądzisz. Zgadzasz się? A może coś Cię zaskoczyło? Chętnie przeczytam o tym w komentarzu pod tym artykułem.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku