28.06.2018 r. / Komentarzy: 0

Jakie wynagrodzenie podać na rozmowie kwalifikacyjnej? CZYLI TRUDNE ROZMOWY O PIENIĄDZACH

Jakie wynagrodzenie podać na rozmowie kwalifikacyjnej? Czy wiesz ile chcesz zarabiać? Pracodawca zwykle określa zakres, w którym Twoje wynagrodzenie będzie się zawierać, lecz my powinniśmy wymieniać określoną kwotę, i unikać podawania przedziałów.

Możesz unikać wskazania konkretnej sumy, czując że jest to ryzykowne. Jednak idąc na rozmowę i nie będąc dobrze przygotowanym na powyższe pytanie ryzykujesz jeszcze więcej. Jeśli „przyparty do muru” podasz wysoką (twoim zdaniem) kwotę i nie otrzymujesz nowej pracy możesz mieć poczucie, że być może powiedziałeś za dużo. Tak tworzą się obawy związane z podaniem konkretnej kwoty.

Załóżmy, że twoją strategią jest: chcę zarabiać 20% więcej. Podajesz taką kwotę na rozmowie kwalifikacyjnej, a pracodawca zgadza się bez żadnych negocjacji. Mimo że nowa kwota wydaje się być dla ciebie duża to fakt, że od razu się zgodził powoduje, że zaczynasz się zastanawiać. Może powinieneś powiedzieć więcej? Może gdybyś podał kwotę wyższą od obecnego wynagrodzenia o 30% też by się zgodził? I tym sposobem, mimo że na początku nowe wynagrodzenie wydawało ci się wysokie, to teraz zaczynasz mieć wątpliwości.

Co daje określenie konkretnego wynagrodzenia na samym początku

Wcześniejsze przejście przez wyznaczanie swojego przyszłego docelowego wynagrodzenia ma bardzo wymierne efekty dla twojej pewności siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a później do twojej motywacji w pracy.

  1. Łatwiej jest mówić o pieniądzach, gdy dokładnie wiesz skąd bierze się kwota, którą podajesz
  2. Zyskujesz pełniejszą świadomość, gdzie twoje oczekiwanie finansowe spotykają się tym, co oferuje rynek pracy, a tym samym jakie stanowiska są w twoim zasięgu
  3. Zanim podejmiesz decyzję, jaką kwotę chcesz podać na rozmowie o pracę wyznaczysz sobie swoją granicę, której nie możesz bądź nie chcesz przekroczyć
  4. Wyznaczasz również różne poziomy wynagrodzenia, które dadzą ci pełniejszy obraz tego, w jaki sposób twoje nowe wynagrodzenie będzie miało przełożenie na twoją codzienność.

Jakie wynagrodzenie podać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Pierwszym krokiem jest określenie jak dziś wygląda twój budżet domowy i jak chcemy by wyglądał w przyszłości. Zacznijmy więc od przygotowania 3 scenariuszy. Będą one drogowskazem przy podejmowaniu decyzji odnośnie nowego wynagrodzenia.

Scenariusz nr 1 – „na przetrwanie”

Weź pod uwagę kredyty, rachunki, bieżące koniecznie wydatki np.: jedzenie, ubrania, szkoła – jeśli sam za nią płacisz, kurs podwyższający Twoje kwalifikacje, na który uczęszczasz (i nie chcesz z niego zrezygnować, bo to ograniczy twoje możliwości w przyszłości), itp. A więc określasz najniższą możliwą kwotę, za którą jesteś w stanie żyć i funkcjonować w swojej obecnej sytuacji, do czasu gdy coś się nie zmieni, np.: skończysz spłacać pożyczkę, skończysz kurs, znajdziesz nową lepiej płatną pracę… To powinien być scenariusz, który mógłby być realizowany raczej w krótkim okresie czasu, np.: najbliższy rok. Ten scenariusz na dłuższą metę jest bardzo męczący, dlatego musimy założyć drugi scenariusz, by móc „zaczerpnąć powietrza”.

Scenariusz nr 2 –  „zawsze może być lepiej

Zawiera to co pierwszy scenariusz plus dodatkowa kwota, którą masz do zagospodarowania, i którą możesz wydać jak chcesz. Np. wyjechać spontanicznie na wakacje last minute, zrobić dodatkowy zakup do domu, kupić karnet na siłownię bądź basen (jeśli w pracy nie masz), itp.  Dla niektórych ten scenariusz będzie tym „na przetrwanie” ?. Dlatego tak ważne jest, aby każdy dla siebie określił, jaki poziom wynagrodzenia jest w stanie zaakceptować. Ten scenariusz ma być dla ciebie bezpieczniejszy i możesz go realizować dłużej niż np.: rok, nie czując, że każdy miesiąc jesteś na granicy płynności finansowej.

Scenariusz nr 3 – „pracuję i czuję, że żyję”

Pracujesz masz możliwość częstego wyjścia z przyjaciółmi, stać cię by wyjechać ze znajomymi na weekend jeśli masz ochotę, możesz iść na warsztaty malarskie, czy kurs kitesutfingu, bądź realizować siebie w inny sposób. W miarę możliwości dzięki pracy, którą masz i pieniądzach, które dzięki niej zarabiasz jesteś w stanie zrealizować hobby i swobodnie gospodarować swoimi środkami.

Myślę, że taki idealny trzeci scenariusz jest tym do czego powinniśmy dążyć. On też kierunkuje nasze działania w krótkim i dłuższym okresie czasu. Jak i kiedy będziemy szukać pracy? Jak formułować nasze oczekiwania podczas rozmów kwalifikacyjnych? Jak będziemy mówić o tym, jak chcemy się rozwijać. To ma stanowić punkt wyjścia i bazę dla naszego przyszłego nowego wynagrodzenia.

Dowiedz się co mówi rynek pracy

Na drugim biegunie jest ustalenie ile obecnie płaci rynek za pracę, którą masz do zaoferowania. Jak w większości przypadków i tu z pomocą przychodzi nam Internet. Obecnie znajdziemy wiele ogólnie dostępnych informacji o stawkach wynagrodzeń w poszczególnych branżach. Jest sporo raportów, które wskazują na konkretne kwoty. Daje to pewne przybliżenie, gdzie nasze oczekiwania łączą się z tym, za co rynek jest skłonny zapłacić.

Załóżmy, że chcemy mieć mało angażującą pracę, ale chcemy mieć mnóstwo wolnego czasu na hobby. Może się więc okazać, że taka praca jest nisko opłacana, a wynagrodzenie niewystarczające na dodatkowe wydatki. Otrzymujemy pieniądze na przetrwanie, ale nie będziemy mogli inaczej się realizować. Oczywiście przy założeniu, że sami siebie finansujemy.

Jeśli chcę zarabiać np.: 12 000pln, a to jest kwota np.: na poziomie kierownika projektu w mojej branży, to co takiego jest w moim CV co świadczy że mam kwalifikacje na to stanowisko. Załóżmy, że pracuję w marketingu i jestem specjalistą i zarabiam 7000pln, a chcę zarabiać 12 000pln teraz jest to dla mnie nieosiągalne. Aplikuję więc na inny rodzaj stanowisk. Wiem, ile mogę zażądać i wiem ile płaci rynek, ale z tyłu głowy mam to, że za 3 lata potrzebuję zarabiać 12.000 pln. Szukam więc stanowisk, które umożliwią mi zdobywanie kwalifikacji, które w przyszłości pozwolą mi aplikować na stanowisko kierownicze. 

Tu znajdziesz przykładowe zestawienia wynagrodzeń: wsparcie biura, FMCG

Ile chcesz zarabiać?

Takie porównanie daje nam odpowiedz na pytanie zadane na początku. Teraz z pełną świadomością możesz wymienić konkretną kwotę. Jeśli pracodawca chce negocjować lub mówi wprost, jaki poziom wynagrodzenia przewiduje na dane stanowisko, od razu możesz stwierdzić czy udział w danym procesie rekrutacyjnym ma dla ciebie sens. Znasz już swoje możliwości i oczekiwania. Jeśli mowa jest o scenariuszu nr 3, to negocjując wynagrodzenie wiesz, co konkretnie będzie oznaczało dla ciebie obniżenie kwoty. Świadomie i pewniej decydujesz bo jesteś przygotowany do rozmowy o pieniądzach.

W pierwszej kolejności zamiast uaktualniać CV, zastanów się nad docelowym wynagrodzeniem u nowego pracodawcy. To w dużej mierze ukierunkuje działania dotyczące poszukiwania pracy.

Artykuł, który może cię zainteresować – Kiedy szukać nowej pracy?

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku