06.02.2018 r. / Komentarzy: 0

KIEDY SZUKAĆ NOWEJ PRACY?

Ludzie, którzy odnoszą sukcesy, mają odwagę i motywację podejmować inne decyzje niż większość. Poszukiwanie nowej pracy należy rozpocząć mając dobre notowania u aktualnego pracodawcy a nie wówczas, gdy zaczynają one spadać. Czy większość z nas tak postępuje? Raczej nie…

Kiedy zmienić pracę, www.przygotowaniedorozmowy.pl

 

Pracując długo w jednej firmie czujemy często komfort i bezpieczeństwo bez potrzeby wprowadzania zmian. Chcąc to poczucie komfortu kontynuować w „ciepełku” pracodawcy, możemy przegapić istotny moment, w którym powinniśmy rozpocząć poszukiwanie nowej pracy. Ceną może być niepożądana zmiana kierunku rozwoju zawodowego lub nawet zachwianie bezpieczeństwa finansowego.

Albo sami zaplanujemy swoją drogę zawodową, albo ktoś zrobi to za nas.

Chłodna kalkulacja – nie każdy jest na nią gotowy…

Zdrowy rozsądek mówi nam jedno a emocje podpowiadają czasem drugie. Z poszukiwaniem pracy bywa podobnie. Czasem nie mamy najzwyczajniej ochoty na zmianę pracodawcy. Szczególnie, gdy sukcesy, które odnosimy teraz, są efektem naszego wysiłku w ciągu poprzednich lat. Obejmując nową, bardziej wymagającą rolę często mamy świadomość, że będziemy musieli pokazać, przynajmniej w pierwszym roku, siebie i nasze kompetencje od najlepszej strony. Możemy nie mieć na to siły i ochoty, ale na pewno warto to przemyśleć.

Z mojego doświadczenia widzę, że jeśli zbliżamy się do 6 – 8 lat pracy w jednej firmie, to jest to moment, kiedy warto zastanowić się nad zmianą. Alternatywą dla nowego pracodawcy jest również awans i/lub podwyżka. Często jednak łatwiej będzie nam zdobyć wyższe stanowisko i lepsze wynagrodzenie w nowym miejscu niż przekonywać aktualnego pracodawcę do podwyżki czy awansu (oczywiście bywają wyjątki).

Pragnienie świętego spokoju, wynikającego z wypracowanej pozycji u aktualnego pracodawcy, zestawmy z naszymi dalszymi planami zawodowymi. Zadajmy siebie pytanie: czy mam czas, aby nie podjąć żadnej aktywności? Jeśli ocenisz, że masz jeszcze np.: 2 lata, to odejmij od tego czas, jaki poświęcisz na poszukiwanie pracy, a więc od chwili wysłania pierwszej oferty pracy do czasu, gdy praca zostanie Ci zaoferowana. W ten sposób ustalasz sobie moment, w którym powinieneś zacząć swoje działania.

Jeżeli stwierdzisz, że sensowne jest jednak powalczyć o wyższe stanowisko lub podwyżkę w obecnej firmie, to musisz założyć, że nie jest to kwestia jednego spotkania. Na rozpoczęcie takich rozmów również trzeba wybrać odpowiedni moment i dobrze się do tego przygotować. Pierwszym krokiem jest przemyślane zbieranie argumentów. Jednym z silniejszych jakiego powinieneś użyć jest Twoja pozycja na rynku pracy i wiedza, co możesz uzyskać u innych pracodawców. W celu zdobycia tej wiedzy trzeba uczestniczyć w rozmowach o pracę i w ten sposób wspierać skutecznie swoją strategię. A więc wracamy do punktu wyjścia.

Strategia się opłaca

Przyjmuje się, że na rozmowy kwalifikacyjne powinno się chodzić co 6 miesięcy. Można traktować to jako trening, dzięki któremu łatwiej będzie nam osiągnąć cel, jeśli rzeczywiście będziemy poszukiwać pracy. Jak wspomniałam wcześniej jest to również sposób na weryfikacje naszych kompetencji względem rynku i upewnienie się jak są one wyceniane. Oprócz tego, że rezultaty dostarczają Ci argumentów na ewentualną rozmowę z aktualnym pracodawcą, to podpowiadają jakie umiejętności warto uzupełnić, aby być nadal konkurencyjnym.

Jeśli szukasz pracy, bo zaczyna Ci się palić grunt pod nogami, na rozmowie kwalifikacyjnej również się to odbije. Nie wspominając już o fakcie, że wówczas jesteśmy bardziej skłonni zaakceptować mniej korzystne warunki byle tylko otrzymać pracę.

Jestem gorącą zwolenniczką myślenia kilka kroków do przodu. Poszukiwanie pracy jest czymś, co z reguły jest dość mocno rozciągnięte w czasie. Im wyższe stanowisko tym czas poszukiwania jest dłuższy. O tym fakcie muszą pamiętać przede wszystkim kierownicy średniego i wyższego szczebla. Okres poszukiwania pracy na tym poziomie zarządczym to często rok lub nawet dłużej. A więc moment, w którym decydujesz się na ten krok ma dość duży wpływ, czy Twoja nowa praca będzie lepsza od poprzedniej.

Samo chodzenie na rozmowy o pracę to jedno, a faktyczne poszukiwanie pracy to drugie. Bez względu na to, jakie są Twoje motywy wysyłania CV i brania udziału w rozmowach kwalifikacyjnych, warto aby ta praktyka przyniosła zamierzone rezultaty.  Czyli, aby któryś z tych rozpoczętych procesów rekrutacyjnych zakończył się ofertą pracy złożoną Tobie. Nawet jeśli wynik negocjacji podwyżki czy awansu u obecnego pracodawcy będzie pozytywny, to zdobycie oferty z zewnątrz jest ostatecznym potwierdzeniem aktualnej wyceny Twoich umiejętności na rynku pracy.

Zmiany na Twoich warunkach

Powolnie postępujące zmiany wokół nas są trudno dostrzegalne. W większości przypadków, na jakimś etapie, są nieuchronne. Warto się do nich przygotować na tyle wcześnie by „zejść ze sceny niepokonanym”… i rozpocząć nowy rozdział, ale na wypracowanych przez siebie warunkach.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku