05.07.2018 r. / Komentarzy: 0

LIST MOTYWACYJNY

Z listem motywacyjnym są trzy zasadnicze problemy: trzeba być zmotywowanym, aby go napisać, trzeba wiedzieć o czym chce się pisać i trzeba go napisać.

Po co pisać list motywacyjny?

List motywacyjny to chyba najbardziej niechętnie pisany przez kandydatów do pracy dokument. Jak zabrać się do stworzenia listu motywacyjnego, kiedy:

 • napisanie go zajmuje dużo czasu
 • nikt do końca nie wie jak on powinien wyglądać i
 • po co go tworzyć jeśli nikt go nie czyta?

Coraz więcej firm nie wymaga listu motywacyjnego. W dużej mierze dlatego, że kandydaci powielają wzory listów dostępnych w Internecie. Wówczas takie listy faktycznie mijają się z celem. Jeżeli pracodawca wymaga jednak listu motywacyjnego, a Tobie zależy na pracy, to warto podjąć wysiłek i napisać go w sposób, który zwiększa twoje szanse jako kandydata.

Bardzo często kandydaci unikając pisania listu wybierają stanowiska, gdzie list nie jest wymagany lub mimo wszystko aplikują i nie wysyłają listu w ogóle. Nie ulega więc wątpliwości, że aby napisać dobry list motywacyjny trzeba być dobrze zmotywowanym?. Mamy więc pierwszy etap naturalnej selekcji kandydatów – ci mniej zmotywowani nie wyślą swoich dokumentów.

W Internecie nie ma dobrych przykładów listów motywacyjnych. Jeśli więc chcielibyśmy to szybko i dobrze zrobić możemy napotkać trudności – bo rzeczywiście jest to dość pracochłonne. Sama dla siebie pisałam listy motywacyjne i wiem ile to czasu zajmuje. Piszę listy dla moich klientów i wiem, że pisanie dla kogoś jest łatwiejsze.

Co powinien zawierać dobrze napisany list motywacyjny?

List powinien zmieścić się na jednej stronie. Dlatego też postarajmy się napisać 1-2 zdaniowe rozpoczęcie oraz równie krótkie zakończenie. Główną częścią listu powinien być rzeczowy opis twoich umiejętności, wybranych projektów i osiągnięć. Ważne, aby to o czym piszesz było zbieżne z tym czego poszukuje pracodawca. Jest tu pewien haczyk ?, ale o tym za chwilę…

Jeżeli chodzi o zdanie rozpoczynające list, to jedni pracodawcy lubią nietypowe i odważne rozpoczęcia – np.: „Chciałbym/chciałabym podać 3 powody, dla których jestem idealnym kandydatem na to stanowisko…”, inni zaś tradycyjne – „W odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną w …”. Wiedząc, że zdania są podzielone proponuję, aby każdy z was sam zdecydował jak się zaprezentować, pamiętając że nietypowe pierwsze zdanie ma większe szanse zachęcić rekrutującego do przeczytania dalej…

Chcąc wykorzystać fakt, że łatwiej pisać o kimś niż o sobie, chciałabym podsunąć pewien sposób, który przyspieszy pracę nad listem z jednej strony z drugiej sprawi, że nie będziesz musiał / musiała korzystać z szablonów.  Chodzi o wybranie projektów, którymi możesz się pochwalić w liście motywacyjnym łącząc je jednocześnie z twoimi umiejętnościami.

 • Zastanów się, które osoby w twojego otoczenia zawodowego cenią ciebie i twoją pracę najbardziej
 • Wypisz ich imiona (to ważne, aby pomyśleć o konkretnych osobach)
 • Wybierz pierwszą osobę z listy. Będzie to np.: twój szef – Jerzy
 • Za co Jerzy ceni cię najbardziej?
 • Co sprawia, że dobrze wam się pracuje?
 • Co takiego jest w twoich kompetencjach, że jesteś ważny dla zespołu? itp
 • Jaki projekt zdaniem Jerzego był twoim największym osiągnięciem?
 • Opisz ten projekt używając metody STAR (situation – task – action – results)

Powtórz to ćwiczenie wybierając kolejne osoby z listy stworzonej na początku. Do opisania projektów polecam użycie metody STAR. Bardzo dobrze systematyzuje i skraca nasz sposób mówienia /pisania o projektach. Powtarzając powyższe kroki postaraj się znaleźć 3-5 projektów, które będą główną treścią twojego listu motywacyjnego. 

Jak powinien wyglądać list motywacyjny

Zasadą dokumentów aplikacyjnych jest to, by były w miarę krótkie (dotyczy to tak samo listu jak i CV). Chodzi w to by ten kto nas rekrutuje miał szybki dostęp do najważniejszych informacji o nas, a nie musiał przedzierać się przez kolejne strony. Smutna prawda jest taka, że rekruter znacznie mniej czasu poświęca na przejrzenie naszej aplikacji niż my na jej stworzenie. Dlatego też nie bez wpływu jest wygląd CV i listu. Jeśli są staranne i mówiąc kolokwialnie – ładne, szybciej zwrócą uwagę. Wszyscy lubimy patrzeć na ładne rzeczy więc pamiętajmy o tym i w tym przypadku. Jest większa szansa, że wzrok rekrutera zatrzyma się dłużej na waszych dokumentach. Nie miejmy jednak złudzeń. Jeśli nie spełniamy warunków bądź to, co napisaliśmy nie przekonuje rekrutera, to wygląd CV i listu nie pomoże. 

Język korzyści w liście motywacyjnym

Listy motywacyjne można podzielić na dwa rodzaje. Te w których staramy się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego chcę pracować w Państwa firnie? I takie które mówimy: dlaczego pracodawca powinien właśnie mnie zatrudnić. W pierwszym przypadku patrzysz na swoje umiejętności ze swojej perspektywy w drugim zaś starasz się zrozumieć perspektywę pracodawcy.

Problem polega na tym, że ogromna większość listów, które są wysyłane, pisane są w sposób, który nie różnicuje kandydatów. A list ma pomóc się wyróżnić. Pytanie – dlaczego chcę pracować w Państwa firmie? – skłania do opowiadania o sobie ze swojej perspektywy – jestem energetyczny/a, dynamiczny/a, mam duże doświadczenie – i tym sposobem powielamy informacje z CV.  Zawartość takiego listu przestaje być przydatna dla pracodawcy.

Drugie pytanie natomiast – dlaczego pracodawca powinien właśnie nas zatrudnić? – skłania do sformułowania argumentów w inny sposób – co ja takiego mam co dla danej firmy może być przydatne? Czyli kierujemy się w stronę potrzeb pracodawcy. Co będzie dla niego przydatne z mojego doświadczenia? W naturalny sposób zaczynamy więc szukać. Czym się dana firma zajmuje? Co się o niej pisze? Czytamy jeszcze raz ogłoszenie, by zrozumieć o jakich umiejętnościach jest w nim mowa.

Poszukujemy informacji podobnie jak przedsiębiorca, który myśli o potrzebach klienta chcąc do niego dotrzeć. Tak samo kandydaci powinni kierować się potrzebami pracodawców. Czyli część wspólna z tego co oczekuje pracodawca i tego co ty możesz zaoferować powinna stanowić główną treść listu motywacyjnego.

PDF z ćwiczeniami, które krok po kroku przeprowadzą cię przez trudy pisania listu motywacyjnego możesz pobrać na końcu tego artykułu >> LIST MOTYWACYJNY – JAK GO NAPISAĆ?

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku