01.03.2018 r. / Komentarzy: 0

PODSTĘPNE PYTANIA NA ROZMOWACH O PRACĘ

Czasem nawet najbardziej dziwne, czy przewrotnie zadane pytania mogą mieć racjonalne uzasadnienie i decydować o znalezieniu pracy…

Trudne pytania na rozmowie o pracę

BADANIE POTRZEB

Im bardziej świadoma swojego celu i tożsamości firma, tym bardziej sposób rekrutacji obliczony jest na pozyskanie określonych pracowników. I nie chodzi tu wyłącznie o umiejętności, ale o to, co jest ważne dla kandydata jako człowieka, co lubi, jakie są jego preferencje. Świadomy pracodawca sprawdza to chcąc się przekonać, czy kandydat będzie pasował do kultury pracy i do zespołu.

Czy Ty jako potencjalny pracownik również jesteś tym zainteresowany? Pewnie tak, jednak gdy słyszymy niestandardowe pytanie, czy nieoczekiwaną prośbę o zaprezentowanie umiejętności, gorączkowo szukamy w głowie sposobów i odpowiedzi. Wybici ze strefy komfortu, przestajemy kontrolować sytuację.

Świadome zadawanie podstępnych pytań jest właśnie sposobem na lepsze poznanie kandydatów podczas rozmów o pracę. Dlaczego? Gdy dostajemy nieoczekiwane pytanie, reagujemy odpowiedzią prosto z serca. Reakcja następuje tak szybko, że nie mamy czasu na ocenzurowanie własnej odpowiedzi.

Pewnie dlatego rekruterzy strzegą swoich pytań, a kandydaci bardzo chcą je poznać. Zamiast jednak to robić po prostu…..

DAJ SIĘ POZNAĆ

Niedawno trafiłam na komentarz pod jednym z filmów na youtube, który przekazywał studentom informacje dotyczące oczekiwań pracodawców. Komentarz brzmiał następująco: „Po co im wiedzieć co ja lubię robić w wolnym czasie, to moja sprawa”.

W nowoczesnym marketingu firmy chcą bardzo dobrze poznać swoich Klientów docelowych by zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Podobnie jest gdy zatrudniają pracowników. Oprócz wiedzy i umiejętności chcą dowiedzieć się znacznie więcej. W taki właśnie sposób rekrutowani są pracownicy np.: do firm z Doliny Krzemowej. W ich przypadku nie oceniamy metod rekrutacji widząc, że za określonymi działaniami firmy stoją, ludzie którzy odnoszą niekwestionowane sukcesy rynkowe.

Czasem aplikując na stanowisko nie do końca zdajemy sobie sprawę z jakimi wiąże się ono obowiązkami, do jakiego zespołu trafimy – świadomy pracodawca to wie i stara się sprawdzić czy Ty jesteś jego „Klientem,” inaczej czy Ty będziesz odpowiednim pracownikiem na to stanowisko. Poniżej dwa przykłady.

Kierownik zespołu poszukiwał specjalisty. Jednym z bardzo ważnych obowiązków w tym konkretnym przypadku było czytanie dużej ilości dokumentów. Pytanie, które padło na rozmowie brzmiało: Czy lubi Pan czytać? Jakie książki ostatnio Pan przeczytał? …. Jeśli faktycznie dużo czytasz i lubisz to robić praca na takim stanowisku nie będzie dla Ciebie uciążliwa i męcząca jak dla osoby, która raczej mało czyta i nie przepada za tą formą spędzania czasu. Jak widać nie chodzi tu o sprawdzenie wiedzy czy umiejętnościami (czytać raczej każdy potrafi). Pytanie to odnosi się do preferencji, które będą miały spory wpływ na efektywność na tym stanowisku.

Facebook zatrudnia głównie ludzi, którzy potrafią „dostosować się do środowiska zespołowego.”

Firma nie może jednak pozwolić sobie na zadawanie tak „ogranych” pytań jak: „Opowiedz mi o zespołowym projekcie, w który byłeś zaangażowany.”

(…) jedno z pytań, które w takiej sytuacji zadają brzmi: „Czy mógłbyś opowiedzieć mi o czterech osobach, na których kariery udało ci się wpłynąć w zdecydowanie pozytywny sposób?” (…) firma odsiewa w ten sposób egoistów i malkontentów.

Źródło: kliknij tutaj

Raczej mamy małe szanse przewidzieć trudne pytania podczas naszej rozmowy kwalifikacyjnej. To co możemy zrobić dokładniej niż do tej pory, to zastanowić się nie tylko nad projektami o których opowiemy, ale właśnie nad potrzebami, preferencjami i połączeniem ich z tym co chcemy robić zawodowo.  Nie obawiajmy się więc takich pytań lecz starajmy się odpowiadać na nie otwarcie i ze spokojem. W naszym interesie jest by „produkt”, który oferuje pracodawca – stanowisko – był do nas możliwie jak najlepiej dopasowany.

OKREŚL WŁASNE POTRZEBY, PREFERENCJE I CELE

W idealnej sytuacji świadomy kandydat rozmawia ze świadomym pracodawcą i po takiej rozmowie podejmują decyzję, co dalej? Decyzja bazuje na znajomości oczekiwań oraz intuicji na ile te oczekiwania zostaną spełnione przez każdą ze stron. 

Świat nie jest jednak taki idealny. Zdarza się, że procesy rekrutacyjne ciągną się miesiącami… bo poszukiwany jest kandydat … idealny. Pracownicy przyjmowani są bez jasno określonych kompetencji, a czas i życie weryfikuje resztę… Czasem zadawane są „dziwne” pytania by sprawdzić… nie do końca wiadomo co.

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie wiemy kto i z jakimi intencjami usiądzie po drugiej stronie stołu. Starajmy się więc spójne prezentować swoje doświadczenia, preferencje i oczekiwania, bez względu na to, czy osobę, która nas rekrutuje uznajemy za kompetentną czy też nie.

Pamiętam, swoje poszukiwania nowej pracy. Pewnego dnia miałam już tak dość ówczesnego miejsca zatrudnienia, że napisałam wypowiedzenie, podpisałam je i zostawiłam jedynie miejsce na datę – schowałam do szuflady i czekałam na odpowiedni moment. Idąc za ciosem postanowiłam wtedy wypisać sobie, co dla mnie w pracy jest ważne. Czego ja w takim razie szukam? Zebrałam ok. 4 – 5 punktów – zależało mi, aby znowu nie znaleźć się w firmie podobnej do tej, w której teraz jestem. Poszukiwanie nowego pracodawcy zajęło mi kilka miesięcy. Po jakimś czasie odnalazłam swoje notatki pracując już w nowym miejscu, i przyznałam trochę ze zdziwieniem, że wszystkie oczekiwania zostały spełnione. Nie chodziłam z tą kartką jak z check-listą na rozmowy rekrutacyjne. Ona posłużyła mi tylko jako narzędzie do poznania własnych oczekiwań i sformułowania celów, a zapisanie ich, naturalny sposób wzmocniło efekt uświadomienia sobie co jest dla mnie ważne. Mając to, łatwiej było mi działać.

Jeśli nie określimy swoich celów zawodowych to nie będziemy mogli ich świadomie osiągać. Może się więc zdarzyć, że zaczniemy realizować cele kogoś innego np.: pracodawcy, czując jednocześnie niską motywację do pracy lub nie odnajdziemy się w kulturze organizacji do której trafiliśmy.

Masz większą motywację do pracy robiąc to na czym ci zależy. Dlatego też praca, którą wykonujemy powinna wpisywać się w Twoje osobiste cele. Może to być np.: rozwijanie określonych kompetencji, budowanie prestiżu, czy realizowanie potrzeby pomagania innym. Czasem świadomy pracodawca będzie nam w tym pomagał zadając podchwytliwe pytania 🙂

PODSUMOWANIE

Jeśli wiesz kim jesteś, czego chcesz, znasz swoje preferencje z odwagą i większą pewnością siebie będziesz chodzić na spotkania o pracę. A gdy pracodawca na rozmowie postanowi zaskoczyć Cię podchwytliwym pytaniem – odpowiadasz zgodnie ze swoją intuicją, wiedzą i/lub poczuciem humoru.

Na taki komfort ma niemały wpływ moment, w którym poszukujesz pracy. Jeśli jesteś pod presją, w szczególności finansową, cały proces poszukiwania pracy staje się trudniejszy. Jak uniknąć takich trudności dowiesz się w tym artykule

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku