02.01.2018 r. / Komentarzy: 0

PROJEKT: ZMIANA PRACY cz.1

„O co mogą mnie zapytać?” „Co mam mówić na rozmowie?” – szanse, że odgadniesz akurat te konkretne pytania są raczej małe, a więc przygotowane wg nich odpowiedzi niewiele mogą pomóc.

Zmiana pracy, rozmowa kwalifikacyjna, www.przygotowaniedorozmowy.pl

Nie chcesz jakoś wypaść, ale tak, by zaproszono Cię do kolejnego etapu lub zaoferowano pracę.

Twoje przygotowanie powinno być zatem bardziej uniwersalne, czyli takie, które pomieści – jeśli nie wszystkie to – zdecydowaną większość zagadnień poruszanych w trakcie TWOICH spotkaniań o pracę! A więc z rozmowy na rozmowę doskonalisz swoje wypowiedzi, a nie umiejętność odgadywania pytań rekruterów.

W zasadzie takie przygotowanie powinno się zacząć w momencie, gdy zaświta Ci w głowie myśl, że może warto byłoby zmienić pracę. Na rozmowie kwalifikacyjnej artykułujemy już nasze przemyślane cele, preferencje, przykłady projektów, omawiamy umiejętności. Jeśli tego wcześniej nie zrobimy każda rozmowa będzie wyzwaniem. Powiem więcej, jeśli na jakimś etapie nie odrobimy tej pracy domowej będziemy stać w miejscu.

O jakich aspektach warto więc pomyśleć zanim wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną?

I. Czy znasz swoje „DLACZEGO”?

Chodzi o odpowiedź na pytanie: Dlaczego chcesz zmienić pracę? Tu ważna rada: Twoje DLACZEGO powinno być szersze niż pieniądze. One są oczywiście istotne, jednak taką motywację ma każdy, a Ty chcesz się przecież wyróżnić. Nawet jeśli Twoją motywacją nie są głównie pieniądze, to uzgodnienie z samym sobą własnego-szerszego dlaczego, da Ci większą swobodę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiedzi na te bardziej podchwytliwe pytania pracodawcy (więcej o trudnych pytaniach znajdziesz w tym artykule), nie wspominając o dopasowaniu nowej pracy to Twoich preferencji.  

Oderwij się na moment od swoich pierwszych odpowiedzi (na pytanie: dlaczego chcesz zmienić pracę?) typu: chcę mieć wyższą pensję, jest restrukturyzacja w firmie i mogę zostać zwolniony, nie mam pracy a muszę zarabiać, nie mogę się dogadać z szefem, przestałem się rozwijać, itp. To są aspekty ważne dla Ciebie lub wciąż dotyczą pieniędzy, ale cały czas niewiele mówią przyszłemu pracodawcy o Tobie jako o pracowniku.

A więc – zastanów się jaka jest Twoja głębsza motywacja do pracy akurat na tym stanowisku, akurat w tej firmie? Jak ta praca może zmienić Twoje umiejętności? Kim będziesz? Jakie są Twoje preferencje? Co ciekawego znajdziesz w tej pracy dla siebie? – właśnie w ten sposób budujesz swoje dlaczego!

Teraz koniecznie odwróć to pytanie: jakie umiejętności, jaką wiedzę zyska dana organizacja zatrudniając właśnie Ciebie? Jest to punkt wyjścia do reszty przygotowań! Jeśli np.: jest to praca, która wiązać się będzie z większą odpowiedzialnością za zespół, a Tobie akurat to bardzo pasuje, zastanów się co możesz zrobić, żeby Twój rozmówca uwierzył, że jesteś gotowy pełnić tą rolę lepiej niż inni – dlaczego to właśnie Ty masz dostać pieniądze za tą pracę:-)

W tym obszarze mieści się wiele pytań zadawanych na rozmowach. Oto kilka przykładów: Dlaczego powinniśmy Pana zatrudnić? Dlaczego szuka Pan pracy? Dlaczego wybrał Pan naszą firmę? Czego możemy się od Pana nauczyć? A nawet –  Jak zorganizowałby Pan swój pierwszy dzień/tydzień/miesiąc pracy w naszej firmie. I wiele innych? – bo jak wiemy kreatywność jest tu dość duża ?

II. Czy wiesz, o czym chcesz opowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej?

„Mniej więcej wiem co powiedzieć na spotkaniu o pracę”. Poprzestając na tym stwierdzeniu ryzykujesz, że gdy otrzymasz szczegółowe pytanie będziesz gorączkowo zbierać myśli… – a to jest moment, gdzie musisz być ekspertem w zakresie … swoich umiejętności i doświadczeń.

Załóżmy, że  przekonania, wartości, motywy, doświadczenia i umiejętności to układanka z puzzli, którą komuś pokazujesz – gdzie jedna część jest idealnie ułożona, a druga to luźne części. Wiesz, że pasują do siebie, ale akurat w tym momencie nie przedstawiają przejrzystej całości. Osoba patrzy na taką układankę i ma wątpliwość, czy niczego nie brakuje. Zastanów się co możesz zrobić, aby Twoje puzzle przedstawiały kompletny obrazek. Przygotuj się również na pytania doprecyzowujące. Badania pokazują, że im spójnej prezentujesz swoje poglądy, przekonania, wartości, umiejętności i doświadczenia tym większe szanse, że to właśnie Ty dostaniesz ofertę pracy ?

Jak podejść do przygotowania swojej wypowiedzi: wybierz 3 kluczowe informacje, które chcesz by rozmówca zapamiętał na Twój temat – dobrze, jeśli są to Twoje silne strony, bądź kompetencje, na których chcesz bazować. Następnie zastanów się co zrobisz, o czym opowiesz, by rozmówca Ci uwierzył.

Spotkanie o pracę to w pewnym sensie prezentowanie Twojej marki osobistej – wszystkie części Twojej układanki muszą do siebie pasować. Jeśli mówisz na rozmowie, że potrafisz sprawnie budować relacje z ludźmi, zadbaj o zbudowanie tej relacji z rekruterem. Jeśli chcesz powiedzieć, że komunikacja jest Twoją silną stroną, Twoje wypowiedzi na rozmowie muszą być jasne i rzeczowe…itd…

Podsumowując – przemyślenie własnego DLACZEGO oraz wybór 3 najistotniejszych aspektów, na których budujesz swój sukces zawodowy tworzą bardzo konkretne ramy dla Twojej „oferty” prezentowanej pracodawcy.

Jest to pierwsza z 2 części artykułów, które pojawią się na moim blogu w najbliższych tygodniach.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku