09.01.2018 r. / Komentarzy: 0

PROJEKT: ZMIANA PRACY cz.2

[fb_button]

Wiesz już po co idziesz na rozmowę kwalifikacyjną – czyli znasz swoje dlaczego. Masz przemyślane 3 główne informacje, które chcesz przekazać rozmówcy.

Pisałam o tym tutaj – Projekt: Zmiana pracy – cz.1

Zmiana pracy, www.przygotowaniedorozmowy.pl

Teraz czas na poszukanie odpowiednich doświadczeń wspierających Twoją kandydaturę. Nie mniej ważny pozostaje sposób, w jaki będziesz o nich mówić…

III. Czy wiesz jak mówić o projektach, które są potwierdzeniem Twoich kompetencji?

Z moich obserwacji wynika, że opowiadanie o szczegółach realizowanych projektów, to jeden z najczęściej powtarzających się błędów osób, doświadczających problemów na rozmowach kwalifikacyjnych. Chcąc dokładne wytłumaczyć w jakich okolicznościach pracowaliśmy, jakie to wszystko było skomplikowane i trudne, zapominamy, że powinniśmy mówić o sobie. Im bardziej wielowątkowy jest projekt, który chcemy zaprezentować, tym uważniej powinniśmy przygotować swoją wypowiedź.

Jestem ogromną fanką programu the Voice of Poland. Konkurs, w którym utalentowane muzycznie osoby z odcinka na odcinek dają z siebie coraz więcej i więcej… Na pewnym etapie konkurs osiąga już taki poziom, że w zasadzie nie ma wątpliwości – każdy z uczestników potrafi świetnie śpiewać. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – interpretacja, świadomość swoich umiejętności i odpowiednie ich wykorzystanie w kluczowym momencie, emocje… – „ktoś wie, o czym śpiewa” – mówiąc słowami Marysi … czy cytując  Barona: „nie sztuka wyjść na scenę i zaśpiewać, sztuką jest podzielić się emocjami”. 

Jeśli przeniosę to na grunt rozmowy kwalifikacyjnej, to moim zdaniem: świadomy dobór tego, co chcemy powiedzieć i zaprezentowanie tych treści z pewnością i przekonaniem, jest lepszą strategią niż mówienie o wszystkim z nadzieją, że coś pewnie zaskoczy…

Jak się przygotowywać? – Zainwestuj czas i świadomie wybierz projekty, które będą najlepiej pasowały do stanowiska, na które aplikujesz. Opracuj je wg poniższych punktów:

  1. Co było celem projektu?
  2. Jaka była TWOJA rola w projekcie?
  3. Jaki rezultat został osiągnięty?
  4. Co dla Ciebie było istotne podczas pracy w ramach tego projektu? Jaki był Twój wkład w końcowy efekt? Twój wkład w sukces?
  5. Czego ten projekt Cię nauczył i co z tego możesz wykorzystać / wykorzystałeś w innych projektach?

Schemat ten dokładniej opisałam w artykule: Czy rozmowy kwalifikacyjne to ściema?

Przedstawienie projektów, które są potwierdzeniem Twoich umiejętności jest niezwykle ważne. ZAWSZE mów o nich w kontekście roli, jaką w nich pełniłeś. To wspiera budowanie relacji z rozmówcą i systematyzuje Twoją wypowiedź. Przy ograniczonym czasie jest to ważny element działający na Twoją korzyść.

 

IV. Czy przygotowałeś się mentalne do rozmowy kwalifikacyjnej?

Przygotowanie mentalne oznacza, że idąc na rozmowę dopuszczasz sytuację, w której stanowisko, na które aplikujesz może nie być odpowiednie dla Ciebie (np.: z różnych powodów budzi Twoje duże wątpliwości). Większość osób, z którymi się spotkałam chodzi na rozmowy kwalifikacyjne z nastawieniem, że pracodawca jest stroną silniejszą i że to on decyduje o zatrudnieniu. Czy również tego doświadczyliście?

Łatwo powiedzieć „nie stawiaj się w słabszej pozycji”, trudniej to jednak zastosować w praktyce… Szczególnie, gdy desperacko poszukujemy pracy, sytuacja sama pcha nas w tę właśnie stronę. Nie zagłębiając się w psychologiczne aspekty pułapki, którą sami na siebie zastawiamy, przygotowanie się do rozmowy (Twoje „dlaczego”, 3 kluczowe obszary – cz. I, opis projektów, itp.), na której Ci zależy jest właśnie, w takich sytuacjach KLUCZOWE. Powiem więcej – jest jedynym sposobem, by naprawdę zawalczyć o stanowisko ważne dla Ciebie. Gdy jesteśmy przygotowani koncentrujemy się na naszym rozmówcy, słuchamy go, odpowiadamy na pytania w miarę zrelaksowani – nawiązując w ten sposób RELACJĘ, przez innych nazywaną CHEMIĄ. Jak zapewne wszyscy wiemy jest ona bardzo ważna szczególnie na końcowym etapie rekrutacji.

Nawet kiedy desperacko potrzebujemy sukcesu na rozmowie o pracę musimy zadbać o swoje interesy! A przygotowanie mentalne zawsze w takich sytuacjach pomaga.

Znam przykład osoby, która była w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Poszukując pracy decydowała się na oferty przychodzące od pracodawców, którzy ostatecznie nie wywiązywali się z uzgodnień finansowych. A więc, początkowe przymknięcie oczu na pewne wątpliwości skutkowało tym, że sytuacja finansowa nie ulegała poprawie, a wręcz przeciwnie – przedłużyło to okres poszukiwania stabilizacji.

Przygotowanie mentalne w tym kontekście oznacza zadbanie o swoje interesy. Jasno komunikujemy nasze oczekiwania, staramy się rozwiać wątpliwości, które nas nachodzą już na wczesnym etapie. Zadając również pytania pracodawcy (więcej o pytaniach do pracodawcy w tym artykule).

Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie dwóch stron, z których każda ma skorzystać na podpisanej w przyszłości umowie. Skoro szukasz pracy, to ta konkretna firma nie jest zapewne jedyną, z którą rozmawiasz. Tak jak Ty nie jesteś jedynym kandydatem na to stanowisko. Podczas rozmowy miej w pamięci, co zyskujesz na współpracy i co zyska pracodawca. Jeśli będziesz musiał coś poświęcić, zastanów się, co możesz chcieć w zamian. Nie znaczy to, że powinieneś to wprost komunikować przyszłemu pracodawcy. Te przemyślenia niech będą pewną strategią, którą później będziesz modyfikować w zależności od sytuacji.

Podsumowanie

Poświęcając czas na rzetelne przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej budujesz wizerunek siebie. Pytania, które będą zadane nie są już tak istotne, bo jesteś przygotowany. Dodatkowo jest jeszcze kwestia Twojej postawy podczas spotkania o pracę – gdy jesteś przygotowany, jesteś pewny siebie – to niewerbalny przekaz, który zawsze działa na Twoją korzyść.   

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku