[fb_button]Jeśli masz poczucie, że powinieneś zadać pytanie podczas rozmowy o pracę, to bardzo słusznie. Pamiętasz mój poprzedni wpis na blogu? – Projekt: Zmiana Pracy cz.2. W drugiej części tego artykułu mówię o tzw. mentalnym przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki niemu zyskujesz pewność siebie i odwagę podczas spotkania. Ma to odzwierciedlenie w sposobie mówienia o sobie oraz projektach, a kropką nad „i” mogą być odważne pytania zadawane osobie, która Cię rekrutuje.
Pamiętając zasadę – ten kto pyta, prowadzi rozmowę – możesz spowodować, że spotkanie rekrutacyjne nie będzie jednostronnym czerpaniem informacji o Tobie, ale partnerską rozmową, w której każda ze stron podejmuje decyzję o współpracy. Odpowiedzi rozmówcy pomogą Ci – z jednej strony – wyrobić sobie zdanie na temat kultury pracy, wyzwań na danym stanowisku, wartości firmy i innych kwestii; z drugiej zaś – wspierają Twoją postawę jako zmotywowanego kandydata, traktującego poważnie przyszłe stanowisko i pracodawcę.
Twoje pytania to broń obosieczna – trafione mogą bardzo pomóc w zdobyciu stanowiska, na które aplikujesz. Nieodpowiednie pytania mogą mieć skutek wręcz odwrotny.
W moim przekonaniu nie ma pytań, których nie powinieneś zadać – jeśli jest coś co Cię niepokoi, ciekawi, interesuje i jednocześnie może mieć wpływ na Twoją decyzję o współpracy z danym pracodawcą, to należy o to zapytać – pamiętając jednak o odpowiednim sformułowaniu pytania i dobraniu go adekwatnie do etapu rekrutacji.
Podczas pierwszej rozmowy przeważnie sprawdzane są Twoje kompetencje oraz Twoja motywacja na dane stanowisko. I w wokół tego będą krążyły zapewne pytania rekrutera. Skoro tak, to na tym pierwszym spotkaniu Ty możesz dopytać o wyzwania jakie stoją przed kandydatem na to stanowisko. Możesz również zapytać o powody otworzenia rekrutacji na stanowisko. Oto przykładowe odpowiedzi i ich znaczenie:
– „zupełnie nowe stanowisko w strukturze” – co jest informacją dla Ciebie, że być może oczekiwania nie są jeszcze doprecyzowane i nowa osoba będzie je tworzyła pracując;
– „poprzednia osoba nie spełniała oczekiwań” – wówczas warto dokładnie dopytać o te oczekiwania, być może są one tym czego szukasz i możesz stworzyć z tego swój atut, itp.
Temat pytań kandydatów na rozmowie rekrutacyjnej jest dość obszerny. Teraz jednak chciałabym zwrócić Twoją uwagę na pytania, które nazwałam – pytaniami o przyspieszony feedback.
W jednym z artykułów w sieci przeczytałam, że pytaniem, którego nie powinien zadawać kandydat, w szczególności na pierwszej rozmowie, jest – „Czy może mi Pani/Pan powiedzieć jak mi poszło?” – Ciekawa jestem co Ty sądzisz o tym pytaniu?
Uważam, że każdy kandydat zadaje sobie takie pytanie wychodząc z rozmowy i faktycznie spotkałam śmiałków, którzy w ten właśnie sposób zapytali o swój wynik podczas spotkania. To pytanie faktycznie nie ustawia kandydata w dość dobrym świetle, a pracodawcy jest stosunkowo łatwo nie udzielić odpowiedzi na tak zadane pytanie – np.: „O wynikach informujemy po zakończeniu całego procesu rekrutacji” – pytanie padło, a Ty wciąż nie wiesz jak Ci poszło…
Możesz więc zapytać np.: „Co takiego w moim CV sprawiło, że zdecydował się Pan /Pani zaprosić mnie na rozmowę rekrutacyjną” – ta decyzja już została podjęta, jesteś na rozmowie więc rekruter zna odpowiedź, a co więcej będzie ona prawdopodobnie wartościowa dla Ciebie. Dowiesz się, co konkretnie w Twoim CV zaważyło na decyzji o zaproszeniu właśnie Ciebie. Inne pytanie to: Czy i w jaki sposób moje doświadczenie i kompetencje wpisują się Pani /Pana zdaniem w oczekiwania wobec tego stanowiska? – tu odnosisz siebie jako kandydata do oczekiwań, które są określone i doskonale znane pracodawcy – doświadczony rekruter powinien spokojnie móc odpowiedzieć na tak zadane pytanie.
Osobiście zachęcam Cię do zadawania pytań o przyspieszony feedback z dwóch powodów. Po pierwsze informacje, które uzyskasz możesz wykorzystać na kolejnych rozmowach rekrutacyjnych. Po drugie rekruterzy dość często pozwalają sobie na nie udzielanie informacji zwrotnej o ogóle, co powoduje, że jeśli to nie Tobie zostanie zaoferowana praca, zwykle zostajesz zupełnie bez żadnych informacji, co mógłbyś poprawić.
Twoje pytania mają służyć Tobie jako kandydatowi do kreowania wizerunku i zdobywania informacji o firmie i stanowisku. Aby tak właśnie było, nie zadawaj jakichkolwiek pytań tylko po to aby je zadać, ale dobieraj ich formę i treść do etapu rekrutacji. Pamiętając o tych zasadach możesz zbudować swoją listę pytań korzystając również przykładów podanych w tym artykule.
tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com
Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1
Dodaj komentarz