23.05.2018 r. / Komentarzy: 0

JAK ZNALEŹĆ STANOWISKO DOPASOWANE DO TWOICH TALENTÓW? Część – 1

Twoje idealne stanowisko

Poszukujesz pracy jako menedżer marketingu, radca prawny czy asystentka? Jest wiele firm, które mają w swoich strukturach takie stanowiska i tak samo je nazywają. Ale czy stanowisko radcy prawnego w jednej firmie różni się od radcy prawnego w innej? Jak wybrać odpowiednią rolę dla siebie gdy nazwy stanowisk i oczekiwania zawarte w ogłoszeniach są bardzo podobne?  

Co oznacza dopasowanie stanowiska?

Bawiliście się kiedyś z małymi dziećmi zabawką, gdzie zadaniem dziecka jest odnalezienie odpowiedniego kształtu klocka np.: gwiazdy i dopasowanie go do odpowiedniego miejsca? W momencie, gdy to się udaje dziecko słyszy dźwięk potwierdzający prawidłowy wybór np.: „gwiazda!”?

A teraz „zabawa” dla ciebie. Przeglądasz Internet w poszukiwaniu pracy. Wiesz na jakie stanowiska możesz aplikować. Znasz siebie, wiesz co chcesz robić, a czego na pewno nie. Określasz siebie jako „gwiazdę”. Masz już kilka ogłoszeń i wysyłasz swoje CV do różnych firm. Otrzymujesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której okazuje się, że faktycznie szukają „gwiazdy”, ale ta „gwiazda” u nich będzie miała ograniczone warunki by rosnąć i błyszczeć. Nie decydujesz się więc i szukasz dalej. Rozwiązanie tej zabawy dla dorosłych ma więc trochę więcej zmiennych.

Jak sprawdzić czy stanowisko pasuje do ciebie?

Z ogłoszeń nie zawsze wiadomo czego poszukuje pracodawca. Nie są umieszczane wszystkie wymagania i wiele możemy dowiedzieć się dopiero podczas rozmowy. Możesz założyć, że szukają właśnie ciebie. I może to być prawda, jeśli weźmiemy pod uwagę twoje doświadczenie i wiedzę. Ale jeśli dojdziemy do konkretnych oczekiwań możesz zdać sobie sprawę, że w dłużej perspektywie ta praca będzie dla ciebie męcząca. Będzie zbyt mało kontaktu w innymi lub wręcz będzie go zbyt dużo. Wówczas może okazać się, że dopasowania nie ma.

W celu upewnienia się, że dane stanowisko pasuje do ciebie, warto ustalić z samym sobą, jaki rodzaj pracy będzie odpowiedni. Problem polega na tym, że z reguły rozmawiamy na pewnym poziomie ogólności. Chcielibyśmy zatem lubić swoją pracę, rozwijać się a przy okazji osiągać swoje cele osobiste. Wyzwanie pojawia się gdy dochodzimy do szczegółów. Właśnie w nich powinniśmy dostrzec co dla jest dla nas ważne lub to, co potencjalnie może nam przeszkadzać w przyszłości. 

Zobrazuję to na przykładzie stanowiska Radcy Prawnego – nazwa w firmach może być taka sama. Różnice pojawiają się na poziomie oczekiwań pracodawcy, kultury firmy, otoczenia zewnętrznego.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Przykład: Poszukiwany Radca Prawny

Branża:

Korporacja działająca w branży nowych technologii

Wymagania zawarte w przykładowym  ogłoszeniu:

  • znajomość zagadnień prawnych z obszaru nowych technologii
  • zdolności do samodzielnej pracy i samodzielnego podejmowania decyzji,
  • systematyczność, terminowość oraz umiejętności sprawnego organizowania własnej pracy
  • umiejętności identyfikowania potrzeb klienta wewnętrznego oraz budowania z nim dobrych relacji,
  • wysokiej kultury osobistej, wysoko rozwiniętych umiejętności komunikacyjnych i interpersonalnych,
  • umiejętności rozwiązywania problemów,
  • dyspozycyjności oraz zaangażowania,
  • biegłej znajomości obsługi komputera (MS Office).

Dodatkowe aspekty pracy nieujęte w ogłoszeniu:

Dość często regulacje prawne nie nadążają za niektórymi najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Od nowej osoby oczekuje się nie tylko opiniowania nowych projektów, ale również konstruktywnej współpracy z biznesem na etapie wdrożenia, elastyczności, zrozumienia korzyści biznesowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów firmy. To  coś więcej niż „tylko” bycie prawnikiem. To również posiadanie umiejętności komunikacji oraz tłumaczenia prawa w celu oszacowania szans i ryzyk wynikających z podejmowanych decyzji biznesowych. 

Następne kroki

Powyższy przykład pokazuje jak pracodawca z danej branży może definiować dodatkowe oczekiwania wobec potencjalnych kandydatów na radcę prawnego. Warto zapoznać się ze specyfiką konkretnej branży choćby na podstawie informacji zamieszczonych w sieci, opinii znajomych pracujących w podobnych firmach czy headhunterów, którzy cię rekrutują. Pamiętaj – jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną warto zadawać pytania pracodawcy – odpowiedzi dadzą szerszy obraz wyzwań i charakteru pracy, możliwości rozwoju oraz innych aspektów, które są lub mogą być dla ciebie istotne. Więcej o zadawaniu pytań pracodawcy znajdziesz w tym artykule na moim blogu.

Na etapie samego ogłoszenia informacje odnoście stanowiska mogą być zawężone (we wstępnym ogłoszeniu nie da się wszystkiego zawrzeć). Dopiero dalsze wejście w proces rekrutacji daje lepszy ogląd sytuacji, zarówno dla ciebie jak i pracodawcy. Zanim jednak wybierzesz się na rozmowę o pracę warto przyjrzeć się SOBIE – talentom, preferencjom, silnym stronom. Pod tym kątem przygotować się do rozmowy i zadawać pytania pracodawcy podczas spotkania.

W drugiej części artykułu pokażę w jaki sposób połączyć indywidualne preferencje i cechy charakteru z potencjalnym stanowiskiem pracy. Pomogę ci również zidentyfikować wartości, które będą miały wpływ na twoją motywację do pracy.

Jeśli już dziś jesteś zainteresowany poznaniem, w jaki sposób zidentyfikować swoje preferencje i wartości, napisz do  mnie joanna.m.kepinska@gmail.com

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku