12.04.2018 r. / Komentarzy: 0

CZY ZAWSZE WYGRYWA NAJLEPSZY? TRZY NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS ROZMÓW KWALIFIKACYJNYCH

Jako przygotowanie do rozmowy o pracę, kandydaci traktują często samo uaktualnienie CV i przypomnienie sobie tego, co robili na poprzednich stanowiskach. To jednak czasem nie wystarcza. Jest duża różnica między tym, co wiemy na swój temat, na temat projektów, które realizowaliśmy, przedsięwzięć, w których braliśmy udział, a tym co potrafimy faktycznie o sobie powiedzieć, często pod wpływem stresu.

CZY ZAWSZE WYGRYWA NAJLEPSZY?

Przejście z sukcesem przez wszystkie etapy procesu rekrutacji może być dużym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy długo nie zmieniałeś pracodawcy lub korzystałeś jedynie z rekomendacji czy polecenia, bez konieczności konkurowania z innymi kandydatami. 

Na rezultat rozmowy kwalifikacyjnej składa się wiele elementów, które ostatecznie tworzą obraz ciebie w oczach rekrutera. Dlatego nie zawsze kandydat, który ma większe doświadczenie czy wiedzę, okazuje się być najlepszy. Obecnie jest wiele osób ze świetnymi kwalifikacjami, a jednak każda z nich jest inna.

„Szukam z reguły osób prawdziwych, o otwartym umyśle, szczerych i kreatywnych. Takich, które lubią się rozwijać, i na których można polegać.

Wychodzę z założenia, że wszystkiego można się w pracy nauczyć prędzej lub później. Natomiast, to jakim się jest człowiekiem – trudno zmienić… Ważne jest nie tylko czy osiągamy wyniki, realizujemy priorytety, ale również w jaki sposób to robimy.”

Fragment wywiadu z Agnieszką Piotrowską – Dyrektor Globalnego Centrum Wspierania Zakupów w międzynarodowej firmie z branży oświetleniowej.

Cały wywiad możesz przeczytać w tym wpisie ma blogu

TRZY NAJCZĘSTSZE BŁĘDY ZMNIEJSZAJĄCE SZANSE NA OTRZYMANIE OFERTY PRACY

1. BAGATELIZOWANIE ZNACZENIA TZW. UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKICH

Umiejętności miękkie nigdy nie działają w oderwaniu od naszej wiedzy i doświadczenia. I w takim kontekście powinno się  o nich mówić. Są w pewnym sensie odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób używasz wiedzy i doświadczenia do rozwiązywania problemów.  

Jak już wspomniałam na wstępie wielu pracodawców oprócz tego, że szuka dobrego specjalisty, prawnika, sprzedawcy, marketingowca to chciałoby również dowiedzieć się, w jaki sposób dana osoba funkcjonuje w zespole, komunikuje się z innymi, egzekwuje zadania, radzi sobie w trudnych sytuacjach. 

Załóżmy, że jesteś pracodawcą działającym w branży nowych technologii, który poszukuje prawnika. Szukasz osoby, która w swojej dotychczasowej karierze zajmowała się podobnymi zagadnieniami, ale nie zależy ci tylko na opiniach zgodnych z obowiązującym prawem, które nowy prawnik będzie dostarczać. Dość często regulacje prawne nie nadążają za niektórymi najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Zatem od nowej osoby oczekiwałbyś nie tylko opiniowania nowych projektów, ale również konstruktywnej współpracy z biznesem na etapie wdrożenia, elastyczności i zrozumienia korzyści biznesowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów firmy. To nie tylko bycie prawnikiem. To również posiadanie umiejętności komunikacji i tłumaczenia prawa w celu oszacowania szans i ryzyk wynikających z podejmowanych decyzji biznesowych.  

Przykład z rozmowy rekrutacyjnej mojej Klientki:

Jak Pani, jako prawnik, będzie dbać o zabezpieczanie interesów firmy?

Proste pytanie, zatem i odpowiedź może być jedno lub dwu zdaniowa, teoretyczna i niewiele mówiąca pracodawcy o kandydatce, jej poglądach i sposobach korzystania z wiedzy prawniczej.

Ale może być też wstępem do wspólnej wymiany informacji. Zanim kandydatka udzieli więc odpowiedzi powinna zastanowić się, co chce o sobie powiedzieć przyszłemu pracodawcy.

Może na przykład wyjaśnić co dla niej oznacza zabezpieczenie interesów firmy; może podać odpowiedni przykład obrazujący jak podeszła do rozwiązania podobnego problemu u innego pracodawcy. Może zwrócić uwagę na możliwość pojawienia się konfliktu interesów – zabezpieczenie prawne vs ryzyko prowadzenia biznesu. W końcu, może zapytać pracodawcę, z jakimi wyzwaniami mierzy się w tym zakresie, itp. 

Więcej o tym, dlaczego warto zadawać pytania na rozmowie o pracę możesz przeczytać w tym artykule na moim blogu.

2. ZBYT SZCZEGÓŁOWE OPOWIADANIE O PROJEKTACH

Część osób uważa, że nie warto przygotowywać się do rozmowy, bo w jej trakcie i tak coś powiemy. Pytanie tylko co? Zwykle masz ograniczoną ilość czasu i powinieneś  powiedzieć o najważniejszych kwestiach. Jeśli będziesz mówić ogólnikami, chaotycznie lub nie odpowiadać konkretnie na pytania, możesz pozostawić wrażanie, że nie jesteś odpowiednim kandydatem na dane stanowisko. To samo wydarzy się gdy będziesz snuć długie i szczegółowe historie o projektach, które były Twoim udziałem. Opowiadanie w jakich okolicznościach pracowałeś, jakie to wszystko było skomplikowane i trudne oraz że Ty w tym wszystkim dawałeś sobie mimo wszystko radę – jest ważne i powinieneś się tym pochwalić – ale warto to robić w ustrukturyzowany sposób. Pamiętając, że masz ograniczony czas, a na rozmowie jesteś po to, by zaprezentować siebie, a projekty są ostatecznym potwierdzeniem twojej wiedzy i umiejętności. Jak to zrobić…?

ĆWICZENIE:

Wybierz jakiś projekt, o którym chcesz opowiedzieć podczas rozmowy o pracę. Opowiedz o nim na głos, odpowiadając na poniższe pytania. Spróbuj zmieścić się max. w 5 minutach.

  • Co to był za projekt/ czego dotyczył?
  • Jaka była Twoja rola w projekcie?
  • Co zrobiłeś?
  • Jaki wynik / rezultat został osiągnięty?
  • Co w tym było dla Ciebie ważne / Co osiągnąłeś dzięki swoim działaniom? Czego się dzięki temu nauczyłeś? 

Bardziej szczegółowo opisałam ten schemat w tym artykule. 

3. POBIEŻNY DOBÓR PRZYKŁADÓW DZIAŁAŃ I PROJEKTÓW POKAZUJĄCYCH WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI

Kandydaci lubią iść na żywioł. Często słyszę „Nie chcę się nastawiać, wtedy lepiej wypadam”. Nie chodzi tu jednak o bardzo dokładne zaplanowanie rozmowy, ale o stworzenie pewnego pomysłu na takie spotkanie. Spróbuj wczuć się w rolę pracodawcy i zastanów się czy sam siebie byś zatrudnił? i dlaczego? Wbrew pozorom, to nie jest łatwe ćwiczenie… Warto w nie jednak zainwestować by obniżyć poziom stresu podczas samego spotkania. 

RADA:

Skupiaj się na aspektach, które są ważne na danym stanowisku.

Przykład: Aplikując na stanowisko kierownicze, gdzie będziesz mieć zespół, wybieraj raczej projekty, gdzie sukces był wypadkową wysiłku kilku osób, a Twoją rolą było wyznaczanie celów, inspirowanie, wspieranie… Staraj się „wyciągnąć” ze swojego CV to, co dla danego pracodawcy będzie najbardziej przydatne do podjęcia decyzji, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem.

I na zakończenie…

Nie bój się emocji, one dodają kolorów rozmowie rekrutacyjnej, pokazują twoje zaangażowanie i energię. Możesz jednak wypaść lepiej niż inni a dodatkowo obniżyć poziom „negatywnego” stresu poprzez przygotowanie się do rozmowy. To trochę tak, jak przed egzaminem. Jeśli niewiele umiemy, to bardziej się boimy.

Pamiętaj, że sukces procesu rekrutacyjnego jest wypadkową wielu aspektów, ale część z nich zależy od ciebie. 

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny w zrealizowaniu twoich planów zawodowych.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku