12.07.2018 r. / Komentarzy: 0

WIARA W SIEBIE NA ROZMOWIE KWALIFIKACYJNEJ

WSTAŃ I UWIERZ W SIEBIE – alternatywny sposób przygotowania do rozmowy o pracę

Dzisiejszy artykuł napisałam zainspirowana książką Amy Caddy – „Wstań!”. Pozycja ta stała się szczególnie dla mnie bliska, gdyż w naukowy sposób potwierdza moje doświadczenia w bezpośredniej pracy z klientami. Obecnie zajmuje się m.in. przygotowaniem osób do rozmów kwalifikacyjnych. Moją usługę kieruję do tych, którzy planują zmianę pracy bądź osób, które są już na etapie poszukiwań, ale z jakichś powodów czują, że przejście przez rozmowę kwalifikacyjną może stanowić wyzwanie.

Dziewczyna i kolorowe balony

Znasz pytania i odpowiedzi? To czasem za mało…

Dość łatwo jest odnaleźć w Internecie pytania, które mogą paść podczas rozmowy o pracę. Zauważyłam, że samo przygotowanie odpowiedzi na pytania nie zawsze sprawia, że czujemy się bardziej spokojni i pewni siebie. Zapewne miałaś / miałeś czasem wrażenie przygotowując się do ważnej prezentacji – ja miałam – że nawet wielokrotne powtórzenie materiału nie zmniejszało lęku przed samym wystąpieniem. Np.: ćwiczymy prezentację, a mimo to cały czas mamy w sobie obawę, która odbiera nam pewność siebie, że ktoś z sali może nam zadać pytanie, na które my nie będziemy znać odpowiedzi. Przekładając to na grunt rozmowy o pracę, wiemy jakie szkoły czy kursy skończyliśmy i gdzie pracowaliśmy, jakie są nasze mocne strony, potrafimy wymienić projekty będące naszym sukcesem, ale wciąż mamy obawę, że potencjalny pracodawca zada nam pytanie, na które trudno będzie nam odpowiedzieć. Dlaczego tak się dzieje? Brakuje wiary we własna historię – pewności siebie.

Budowanie własnej historii i wiara w siebie

„Gdy próbujemy udawać pewność siebie albo entuzjazm, inni ludzie czują, że coś jest nie tak, nawet jeśli nie potrafią tego dokładnie wyartykułować, na czym polega problem. Jeśli osoby starające się o pracę usiłują zrobić dobre wrażenie za pomocą takiej taktyki niewerbalnej jak wymuszony uśmiech, mogą osiągnąć efekt przeciwny od zamierzonego – rozmówcy odrzucają ich uznając za sztucznych i skłonnych do manipulacji.”*

Często powtarzam swoim klientom: że to, o czym rozmawiamy podczas wspólnych spotkań prawdopodobnie nie zostanie powtórzone na rozmowie kwalifikacyjnej w 100%. Większość pytań, które ja zadaję nie padną na prawdziwym spotkaniu o pracę. Ale przekonujesz się, że twoje doświadczenia i wiedza zbudowały w tobie konkretne umiejętności. Określone cechy i preferencje wspierają talenty i mocne strony. A to można łatwo uwiarygodnić poprzez pokazanie wyników. Przechodząc przez taką drogę przygotowań zyskujesz coś więcej niż odpowiedzi na pytania, które znasz – odpowiedzi na pytania których jeszcze nie znasz. 

Fakt, że przechodzimy przez twoją historię dotykając często przekonań czy nawet wartości powoduje, że staje się ona wyraźniejsza, bardziej zrozumiała i spójna. Twój sposób zachowania zmienia się, postawa staje się – w dosłownym znaczeniu – bardziej wyprostowana. Przypominasz sobie istotne fakty i łącząc je w jeden spójny obraz, który teraz sam/sama możesz wyraźnie zobaczyć. W ten naturalny sposób zaczynasz wierzyć w siebie. I poprzez ten pryzmat uczysz się w ciekawy sposób tłumaczyć wydarzenia z twojego doświadczenia.

Odpręż się i poszukaj nowej pracy

Najlepiej robić to w określonym kontekście. Chodzisz na rozmowy i jest ci trudno przebić się przez tzw. sito rekrutacyjne. Bądź idziemy na rozmowę i czujemy, że możemy nie dać sobie rady – „Idę na rozmowę i nie wiem co chcę o sobie powiedzieć”. Samo przygotowanie się do rozmowy jest istotne, jednak nie wystarczy znać odpowiedzi na pytanie: jakie są twoje silne strony. Musisz jeszcze w to wierzyć i potrafić pokazać to w swoich wypowiedziach i poprzez swoje zachowanie. Sposób, w jaki się przygotujesz jest jeszcze ważniejszy, bo ma bezpośredni wpływ na rezultat jaki osiągniesz.

Głębsza zmiana następuje również w twoim nastawieniu. Idziesz na rozmowę o pracę z CV wspieranym przez wiedzę, doświadczenie i umiejętności, jak ze świetną ofertą – masz konkretną wartość do zaoferowania. Pytasz więc, czy tobie – drogi pracodawco – to (co mam do zaoferowania) odpowiada? Jeżeli tak, idziemy dalej. Jeżeli nie, ty szukasz dalej i ja szukam dalej. Dlatego tak ważne jest, by nie doprowadzać do sytuacji, kiedy musisz pilnie szukać pracy. Wpadasz wówczas w pułapkę nierównej relacji – idziesz na rozmowę kwalifikacyjną jako ten proszący, zatroskany o przyszłość pracownik. A tak nie musi być.

„Gdy czujemy się bezpiecznie sami ze sobą, stajemy się mniej wrażliwi na krytykę i bardziej otwarci na informację zwrotną, co z kolei ułatwia nam rozwiązywanie problemów”.*

Obserwuj swoją motywację

Rozglądaj się wokoło i miej oczy szeroko otwarte na to, co dzieje się w firmie. Czy zmiany, które zachodzą nie zagrażają tobie. Nie chodzi o moment, kiedy obawiasz się zwolnienia, ale mam na myśli  twoją motywację do pracy. Często jest tak, że zmiany się dzieją. Tobie to się nie podoba. Wprawdzie nie masz poczucia, że jutro cię zwolnią, ale z czasem motywacja do pracy obniża się. Coraz trudniej rano wstawać… Mija rok, dwa, trzy. Obniżona motywacja zaczyna odbijać się na wynikach. Jeśli otrzymasz informacje zwrotną, że twoje notowania idą w dół, trudniej będzie się odbić, ponownie zbudować wiarę w siebie, szukać nowej pracy, bądź samodzielnie rozpocząć przedsięwzięcie, o którym myślisz od jakiegoś czasu. Znacznie lepiej robić to, jeśli jesteśmy zmotywowani i osiągamy wyniki, mając przekonanie, że jesteśmy dobrzy. Takie podejście w dłuższym okresie czasu może wpłynąć pozytywnie na twój komfort psychiczny i finansowy. Pisałam o tym szerzej w tym artykule.

Bądź sobą!

Postawa i zachowanie odzwierciedla to, co czujemy i myślimy, a nie to co mówimy. I w zasadzie osiągnięcie spójności pomiędzy tym co myślę, a tym co mówię i robię jest przepisem na przekonanie innych zainteresowanych naszymi kwalifikacjami lub pomysłem!

„ […] czasem trzeba zejść z drogi samemu sobie, żeby być sobą”.*

*Cytat pochodzi z książki Amy Caddy – „Wstań !”

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku