14.06.2018 r. / Komentarzy: 0

ZMIENIAMY SIĘ, MIMO ŻE WCIĄŻ POZOSTAJEMY SOBĄ. Działanie talentów w praktyce – StrengthsFinder

Panta rhei – wszystko płynie – czyli o tym, że wszystkie rzeczy, które wydają się względnie stałe, ulegną prędzej czy później zmianie. Dlatego warto raz na jakiś czas spojrzeć na siebie by zobaczyć jak się zmieniamy, kim się stajemy i jakie czynniki miały na to wpływ. Po co? By dokonywać lepszych wyborów, również tych dotyczących kariery zawodowej. Analiza zmiany dotyczącej „talentów” przeprowadzona na moim przykładzie. 

Co to jest StrengthsFinder i jak określa talent?

StrengthsFinder lub inaczej CliftonStrengths Assessment daje możliwość zidentyfikowania 34 głównych talentów, którymi posługujesz się w życiu, z czego pierwsze pięć jest uznawane za najbardziej dominujące. Według firmy Gallup (twórcy kwestionariusza) talent to: „wrodzony i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania”. Oznacza to, że używamy talentów naturalnie i intuicyjnie. Wyniki kwestionariusza StrengthsFinder nazywają te talenty, opisują, a dzięki temu pomagają je zrozumieć i rozwijać w kierunku mocnych stron. Zwracają również uwagę na ciemne strony naszych talentów, które również istnieją, a które mogą utrudniać rozwinięcie talentu w kierunku mocnej strony.

Moje pierwsze spotkanie z kwestionariuszem StrengthsFinder

Pamiętam sytuację, w której wypełniałam StrengthsFinder po raz pierwszy. Byłam  na początku kariery zawodowej. Pracowałam w wielkiej korporacji i miałam więcej pytań niż odpowiedzi odnośnie swoich predyspozycji. Wykonywałam ten test w języku angielskim. Dodam, że językiem angielskim posługuję się sprawnie, ale istnieje duża różnica pomiędzy umiejętnością codziennej komunikacji w języku obcym a wypełnieniem takiego kwestionariusza. Pojawiają się czasem słowa, których znaczenia domyślasz się. Problem w tym, że nie wzbudzają one żadnych odniesień emocjonalnych, a nie ma czasu na zastanawianie się. Odpowiedź trzeba zaznaczyć przed upływem 20 sekund. Potem automatycznie system przechodzi do kolejnego ze 177 pytań…. Dodam, że wersja polska kwestionariusza nie była jeszcze wtedy dostępna.

Gdy zrobiłam ten test 13 lat temu nie do końca zgadzałam się jego wynikami. Znawcy tematu twierdzą, że niektóre talenty odkrywane w wyniku tego kwestionariusza akceptujemy dopiero po jakimś czasie. Zgadzam się z tym pod warunkiem, że w dłuższym okresie czasu widzimy związek pomiędzy talentem a swoim działaniem. Najzwyczajniej zaczynasz obserwować swój talent, rozumieć go i akceptować. Na kolejnym etapie możesz nad nim pracować i wykorzystywać go w życiu. Ale ja wielu elementów po prostu nie widziałam w swoich zachowaniach.

Te wątpliwości sprawiły, że zdecydowałam się go powtórzyć, bo StrehgthsFinder uważam za bardzo dobre narzędzie wspierające rozwój osobisty. 

Moje drugie spotkanie

Wyniki powtórzonego po 13 latach testu StrengthFinder zaskoczyły mnie bardzo. Nie spodziewałam się takich rozbieżności, a może powinnam… Tylko jeden talent pokrywa się z poprzednią listą.

Talent Empatia

Talent ten obecnie znalazł się na miejscu 7/34 talentów. Poprzednio był w pierwszej piątce.  Obserwując siebie wiem, że jestem w stanie rozpoznać potrzeby i czuję emocje innych ludzi. Zawsze to czułam, nawet jeszcze zanim zrobiłam ten test. Empatia pomaga mi być uważną na drugą osobę. Jej emocje, to co mówi i czego nie mówi. To jest talent, z którego czerpię, czerpałam i zawsze będę czerpała. Myślę, że mocno pomaga mi również talent Bliskość / Relator, który sprawia, że naturalnie interesuję się drugą osobą, starając się nawiązać z nią głębszą relację.

Jednak moja empatia nie sprawia, że zawsze staram się być miła i boję się urazić drugą osobę. Myślę, że bardziej działa tutaj mój Command / Dowodzenie, który znalazł się na nowej liście moich pięciu talentów.  Jeśli mam do przekazania feedback, który może być nieprzyjemny dla drugiej osoby – a jako, że jestem coachem, to czasem się tak zdarza – nie paraliżuje mnie obawa, że moje słowa będą trudne do przyjęcia. Mam za to poczucie, że ja muszę jej to powiedzieć. Przecież po to ta osoba do mnie przyszła – chce się czegoś nauczyć, czegoś doświadczyć, zacząć działać inaczej. Jeśli cały czas mówiłabym tylko miłe rzeczy, a ukrywała te mniej przyjemne, miałabym poczucie, że źle wykonuję swoją pracę i jestem przekonana, że moi klienci nie osiągaliby wyników. A osiągają. I jestem z tego bardzo dumna.

Talent Dowodzenie

Talent Dowodzenie / Command teraz jest w pierwszej piątce. Tak wysoko na liście talentów jest tym, który najrzadziej występuje (spośród wszystkich osób wypełniających kwestionariusz Gallupa na świecie). Gdy pierwszy raz wypełniałam kwestionariusz talent ten był dość wysoko na liście, ale nie w pierwszej piątce. W mojej karierze zawodowej odegrał dość dużą rolę.

Gdy pracowałam jeszcze w korporacji, propozycje zmiany stanowisk przychodziły do mnie, kiedy się tego nie spodziewałam. Mimo to nigdy nie czułam strachu przed nowymi, szerszymi obowiązkami. W moim „poprzednim życiu korporacyjnym” bywały też sytuacje, w których nie mogłam milczeć i otwarcie wyrażałam swoje mało popularne opinie, co jak wiemy nie zawsze jest mile widziane. Pisząc o tym chcę powiedzieć, że robiłam tak bo czułam że powinnam, mimo, że zdrowy rozsądek mógłby podpowiadać inaczej (ale nie pamiętam, co mówił mi wówczas ?). Moim udziałem były też duże projekty, które wymagały szerokiej komunikacji, przedstawiania wspólnego punktu widzenia, odpowiadanie na pytania i wątpliwości pracowników z różnych poziomów organizacji.  Nigdy nie bałam się takiej odpowiedzialności – myślę, że wówczas ten talent (Dowodzenie / Command) bardzo mnie wspierał.

Maksymalista, Uczenie się i Zbieranie

Teraz na pierwszym miejscu jest Maximizer / Maksymalista. I to jest coś z czym się zgadzam w całej rozciągłości. Zawsze czułam, że to mam, choć tak tego nie nazywałam. Podobnie jak inne talenty. Należą do nich Input / Zbieranie i Learner / Uczenie się,  które teraz się pojawiły, a kilka lat temu ze zdziwieniem stwierdziłam, że nie ma ich na liście.

Mój talent Learner / Uczenie się bardzo mocno współgra z Input / Zbieranie. Mam ogromną potrzebę uczenia się, a gdy to robię, wiele informacji jest na tyle dla mnie istotnych, że chcę je gdzieś zachować. Tym sposobem dużo informacji zbieram, zapisuję na karteczkach, w telefonie, cały czas szukam optymalnego sposobu na ich uporządkowanie. Oprócz tego dokształcam się uwielbiam, kupować książki, czerpać z nich wiedzę i denerwuję się, że nie mogę wszystkiego zapamiętać. Nie znoszę, gdy nie mogę czegoś znaleźć i muszę tracić czas na coś, co powinno być pod ręką. Myślę, że tu włącza się mój Maksymalista, przez którego frustrują mnie takie sytuacje?. Jeśli uda mi się coś zrobić sprawnie i efektywnie, i tak jak chciałam, czuję, że to dodaje mi skrzydeł, jeszcze więcej energii.

Talent Maximizer / Maksymalista był i jest obecny w moich zachowaniach. Odkąd pamiętam starałam się nauczyć wiele, by robić rzeczy jeszcze lepiej jeszcze sprawniej. Myślę, że dzięki tym moim trzem talentom Maksymalista, Uczenie się i Zbieranie zauważyłam, że krótkim okresie czasu jestem w stanie szybko nauczyć się wielu rzeczy. W dziedzinach, które „biorę na warsztat” szybko zaczynam osiągać poziom wyższy niż przeciętny. Mój maksymalista ma też ciemną stronę. Nigdy do końca nie jestem zadowolona tego co robię. Zawsze mam poczucie, że mogłabym zrobić coś lepiej. Skutek jest taki, że jestem dla siebie bardzo surowa i rzadko z siebie zadowolona. Coś w rodzaju „dziś jeszcze nie otworzę tego dobrego wina, co się chłodzi w lodówce, może będzie lepsza okazja”. Dopiero teraz – myślę, że przychodzi to również z wiekiem – zaczynam pamiętać, aby sama siebie nagradzać.

Talent Bliskość

Jak wspomniałam, mam jeden talent wspólny z poprzednią lista talentów. Jest to Bliskość / Relator. Podpisuję pod nim całkowicie. To chęć i potrzeba zbudowania bliskich relacji. Pomaga mi w koncentracji, skupieniu się na drugim człowieku. Bliskie relacje staram się budować z moimi przyjaciółmi, dobierając ich starannie, ale również z osobami, z którymi pracuję – zależy mi na stworzeniu więzi zaufania. Gdy rozmawiamy o trudnych tematach, a jest zbudowana głębsza relacja, sprzyja to procesowi rozwojowemu.

Jak działają moje talenty

Najlepiej czuję się podczas rozmów w kuluarach, z dala od zgiełku imprezy czy konferencji. Jestem bardzo dobrym słuchaczem i często zdarza się, że ludzie mówią mi więcej niż innym są skłonni powiedzieć – dzieje się tak dlatego, że zdecydowanie więcej poświęcam im czasu i swojej uwagi. Więcej niż inne osoby są skłonne poświęcić. Dużo słucham. Zawsze lubiłam słuchać ludzi bardziej niż mówić.

Muszę jeszcze poczytać dokładnie na temat talentu Bliskość / Relator, ale uważam, że jednym z jego przejawów – tu wspierany również przez mój Input / Zbieranie – jest fakt, że zapamiętuję bardzo wiele osób, które spotykam. Zapamiętuję informacje na temat ich wypowiedzi, wydarzeń, o których opowiadali, bądź których byłam świadkiem – nie zawsze i imiona ?. Te informacje znajdują swoje miejsce w moim umyśle i jestem w stanie dość szybko je przywołać, jeśli zachodzi taka potrzeba. To jest szalenie przydatne w mojej pracy jako coach. Jeśli pracuje z drugą osobą, i pojawia się u niej wątpliwość np.: że posiada daną umiejętność, to ja zaczynam mówić, co wiem od niej na dany temat. Wówczas okazuje się, że ta osoba sama nie pamiętała pewnych faktów na swój temat, ale po chwili przypomina sobie, że faktycznie tak było. Z kawałków informacji, które są usłyszane i powiedziane, wyciągane są wnioski. Na ich bazie można dalej budować. Osoby, z którymi pracuję, mówią mi, że gdyby nie moja obecność, prawdopodobnie nie przypomniałyby sobie, nie skojarzyłyby informacji i nie wysnułyby wniosków.

Elementy jak ciekawość drugiej osoby, chęć wyciągnięcia tego co najcenniejsze, słuchanie, obserwowanie, budowanie głębszej relacji, by nawet trudny feedback mógł zostać przyjęty, czyli – Maksymalista / Maximizer, Bliskość / Relator, Zbieranie / Input, Uczenie się / Learner i oczywiście Dowodzenie / Command  – powodują, że jestem bardzo skupiana na ludziach i na tym, by maksymalnie mogli wykorzystać swój potencjał i osiągać zamierzone cele.

Jakie rezultaty osiągam dzięki moim talentom

Ogromną satysfakcję sprawia mi, gdy osoba z którą pracuję staje się bardziej wyprostowana w dosłownym tego słowa znaczeniu. Gdy się prostujemy, pchamy pierś do przodu czujemy, że mamy siłę, by pokonać problemy, i mamy na to dowody – to jest to! Czuję dreszcz na plecach – taki pozytywny oczywiście – kiedy o tym piszę.

Moja praca, jeśli przyniesie określony rezultat, spowoduje, że dana osoba otrzyma nową pracę, a praktycznie w 95% przypadkach tak się działo do tej pory. Wiem jednak, że taka osoba raczej szybko nie wróci do mnie, chyba że z innym wyzwaniem. Celem jest by nie tylko potrafiła mówić o sobie na rozmowie o pracę, ale umiała też wyselekcjonować informacje ze swojego doświadczenia w taki sposób, by móc budować dalej swoją historię na bazie nowych doświadczeń. W tym zakresie moja usługa – z reguły – dla niej kończy się. Osoba zyskuje nowe umiejętności i myślę, że to tak właśnie powinno wyglądać.

Osobiste wnioski

Bardzo się cieszę, że drugi raz wypełniłam StrengthsFinder. „Nowe” talenty są mi zdecydowanie bliższe i z łatwością znajduję przykłady ich obecności w moim życiu. Instynktownie zadziałał tutaj mój Learner / Uczenie się – ciekawość, jak to ze mną i z moimi talentami jest?

Co zaważyło na tym, że moje wyniki są tak różne? Kiedy po raz pierwszy wypełniałam kwestionariusz byłam w zupełnie innym miejscu niż jestem teraz. W zasadzie duże zmiany zaszły we wszystkich obszarach mojego życia, a jak podaje Gallup (firma badawcza, która stworzyła kwestionariusz) może skutkować to innymi wynikami. Istotna lekcja jest również taka, by tego rodzaju testy wypełniać w języku, w którym czujemy się najlepiej.

Kiedy wypełniać kwestionariusze umiejętności, predyspozycji, talentów?

Zastanów się, kiedy robisz badania lekarskie?

Gdy zaczynasz się źle czuć i szukasz przyczyny; kiedy pracodawca Cię o to poprosi, a zawsze gdy zmieniasz pracę ?; profilaktycznie – co jakiś czas sprawdzasz czy wszystko w porządku. Analogicznie możesz podejść do testów umiejętności. One nie zmienią twojego życia, ale robią zdjęcie rzeczywistości, dostarczą informację, która powie, że jesteś w dobrym miejscu, wzbudzi wątpliwości, bądź skłoni do podjęcia działania.     

Miałam chwilę zastanowienia czy drugi raz wypełniać kwestionariusz StrengthsFinder. Ale ostatecznie cieszę się z mojej decyzji. Mam nadzieję, że moje przemyślenia pomogą ci i zapalą w tobie ciekawość na swój temat – jak ty wykorzystujesz swoje talenty w tym, co teraz robisz.

Podziel się swoimi odczuciami w komentarzach pod tym artykułem.

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

tel. +48 501 213 747
joanna.m.kepinska@gmail.com

Współpraca

Warszawski Gabinet Psychoterapii
www.psychoterapiaempiria.pl
Warszawa, ul. Elektoralna 21/1

Zobacz mnie na Facebooku